Company Logo


Uwaga

Spotkanie z więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie

dscn9081 1 października do Szkoły Podstawowej im. Księdza Franciszka Jakuba Falkowskiego w Topczewie, przybył specjalny gość. Mieliśmy zaszczyt powitać pana Bolesława Gawina , pradziadka dwojga uczniów naszej szkoły.
Pan Gawina w bieżącym roku skończył 100 lat, a czasie II wojny światowej został wywieziony do Sztutowa i więziony w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Stuthoff. Była to „żywa lekcja historii”. Pan Bolesław w sposób doskonały i przejmujący ujawnił prawdziwe życie więźniów i martyrologię narodu polskiego. Uczniowie z zapartym tchem słuchali barwnych, a zarazem tragicznych opowieści. Aby pogłębić swoją wiedzę, zadawali liczne pytania, na które uzyskiwali szerokie odpowiedzi. Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z przewodnikami po obozie Stothoff w postaci książki oraz dokumentami pobranymi z Instytutu Pamięci Narodowej, które potwierdzają, że Pan Bolesław był więźniem w tamtejszym obozie.
Spotkanie z tak niesamowitym człowiekiem jak Pan Bolesław Gawina to wspaniała lekcja patriotyzmu oraz uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdjęcia do obejrzenia w fotogalerii, lub kliknij tutaj

Aneta Faltyńska

 

Fotogaleria

Fotogaleria szkolna

Polecamy

Wiadomości z MEN
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.