Company Logo


Uwaga

Artykuły

Katarzyna Owczarczuk - psycholog

                     ZAPRASZAM DO KONTAKTU Z PSYCHOLOGIEM SZKOLNYM !

W związku z trudną sytuacją, w której wszyscy się znaleźliśmy zapewniam o możliwości udzielenia pomocy psychologicznej. DRODZY UCZNIOWIE ORAZ RODZICE   zapraszam do kontaktu w sytuacji, jeśli potrzebujecie wsparcia, rozmowy czy porady.

Zapraszamy do kontaktu : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

                                                                                                                              Psycholog szkolny

                                                                                                                           Katarzyna Owczarczuk

Koronawirus a dzieci. Jak mądrze działać?

Oczywiście, różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci. Są takie, które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość (w końcu nie trzeba chodzić do szkoły i tyle nowych ciekawych rzeczy dzieje się wokół). Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne, mówią: dość! – już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne uczucia. Boją się… Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji i wymaga zaopiekowania przez nas, dorosłych! Kilka ogólnych wskazówek, które pomoże ułatwić lub upewnić go w postępowaniu.
Obserwujmy  
Siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego, jak emocjonalnie radzimy sobie z otaczającą rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko, jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Unika rozmów? Sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciąża? A jak my się zachowujemy? Epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Może unikam tematu i nie chcę o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę? 
Bądź gotowy do rozmowy i odpowiedzi na pytania
Dzieci podobnie jak dorośli znalazły się w zupełnie nowej i nieznanej sytuacji. Wprowadzenie ograniczeń związanych z chodzeniem do przedszkoli, szkoły czy pracy wywołuje strach. Dzieci podobnie jak dorośli potrzebują odpowiedzi na nurtujące je pytania. Bądźmy na to gotowi. Przygotujmy sobie kilka faktów na temat obecnej sytuacji i przekażmy je naszym dzieciom. Unikajmy przekazywania naszym dzieciom niesprawdzonych treści czy też dramatycznych nowin o kolejnych ofiarach. W rozmowach zachowajmy spokój i odnośmy się do faktów dotyczących koronawirusa. Przygotujmy się również na pytania, na które nie znamy odpowiedzi „ jak długo będzie to trwało?”, „kiedy pójdę do przedszkola?”, „czy wszyscy zachorujemy?”, „czy ktoś z naszej rodziny umrze?”. Nie bójmy się udzielać szczerych odpowiedzi naszym dzieciom. Nasza szczerość buduje ich zaufanie. Pamiętajmy jednak, żeby dostosować odpowiedzi do wieku dziecka.                                                                                                                           Rozmawiajmy jak radzić sobie z lękiem. Sytuacja izolacji i niepewności może budzić wiele trudnych emocji takich jak złość, lęk i smutek. Dajmy dziecku czas i pozwólmy na wyrażenie tych emocji. Zachęcajmy dzieci do opowiadania o swoich lękach – czasem wyobrażenia i fantazje dzieci są dużo bardziej przerażające niż rzeczywistość. Pomóżmy tym lękom ujrzeć światło dzienne i zaopiekujmy się nimi. Mówmy dzieciom, że my również odczuwamy trudne emocje i pokazujmy im nasze sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami.  
Zachowaj spokój 
Chcąc zadbać o spokój dziecka pamiętajmy, abyśmy sami zadbali o Twój spokój i swoje emocje. Nasz lęk i panika zostaną nie tylko zauważone przez nasze dziecko, ale mogą również generować lęk i panikę u naszych bliskich i dzieci. Bądźmy uważni na to, czego świadkiem jest nasze dziecko- do jakich informacji ma dostęp? Jakie nasze zachowania obserwuje- bądźmy uważni na zabawy naszych dzieci- to właśnie w zabawach dzieci często przeżywają swoje lęki. Czasami warto włączyć się w taką zabawę, żeby uspokoić sytuację.   

Podkreślaj czasowość frustrujących ograniczeń. Obecna sytuacja związana z wieloma ograniczeniami z jakimi musimy sobie radzić jest trudna zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci a w szczególności dla nastolatków. Podkreślajmy, że te ograniczenia wprowadzono tylko na jakiś czas, że epidemia minie. Rozmawiajmy o celowości tych działań. Tłumaczmy naszym dzieciom dlaczego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń i pozostawanie w domu. Zadbajmy przy o tym o potrzeby naszych dzieci. Podobnie jak dorośli nastolatkowie oraz dzieci potrzebują stałego kontaktu z rówieśnikami. Pamiętajmy o możliwościach jakie dają nam nowe technologie- pozwólmy naszym dzieciom korzystać z tej formy kontaktu w tym szczególnym czasie.
Modelujmy zdrowe nawyki. Dzieci uczą się obserwując nas. Pokażmy naszym dzieciom jak prawidłowo myć ręce, jak zasłaniać usta, jak zadbać o wypoczynek oraz dobry nastrój. Bądźmy przykładem. 
Zadbajmy o siebie oraz innych
Wspierajmy kształtowanie się odpowiedzialności osobistej oraz społecznej naszych dzieci. Ta trudna sytuacja w jakiej się znaleźliśmy może posłużyć za lekcję empatii, poczucia przynależności ale także odpowiedzialności- za siebie, za rodzinę , za wspólnotę. To nasze zachowania przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie się wirusa oraz na zdrowie i życie innych ludzi. Nie bójmy się rozmawiać o tym z naszymi dziećmi!
No i RADA dla WSZYSTKICH:  Rodzicu, opiekunie jeśli Ci zależy na tym, żeby Twoje dziecko zachowywało się w określony sposób, Ty sam zachowuj się w sposób, którego od niego oczekujesz. Bądźmy odpowiedzialni, zostańmy w domu!          

Przydatne linki związane z tematem koronawirusa:

  1. http://dorotabrodka.pl/blog/
  2. https://www.mindheart.co/descargables
  3. https://karolinapiotrowska.com/zostanwdomu-dla-dzieci/?v=9b7d173b068d

NOWE Szacunek i wszystko to, co powinieneś o nim wiedzieć.pdf

 

06-08 kwietnia 2020

Metody radzenia sobie ze stresem.pdf

Gry.pdf

 

15-17 kwietnia 2020

co potrafie, w czym jestem dobry.pdf

ćwiczenia dialogowe.pdf

Doceń Siebie.pdf

moje marzenia.pdf

Odczucia z ciała.pdf

poznajmy się bliżej.pdf

smutek, radość.pdf

To jestem JA.pdf

złość,lęk.pdf

 

21-24 kwietnia 2020

Drodzy Rodzice...Uczucie pustki i samotności u dzieci.pdf

emocje 1.pdf

emocje 2.pdf

gramy w anagramy.pdf

jeśli wypadnie to.pdf

karta pracy 1.pdf

karta pracy 2.pdf

karta pracy 3.pdf

Pozytywne myśli o sobie.pdf

stop.pdf

zwierzaki uczuciaki.pdf

 

27-30 kwietnia 2020

dzień życzliwości.pdf

emocje 1.pdf

emocje małe i duże.pdf

emocje.pdf

karta pracy.pdf

kodowanie.pdf

myśle, czuję, robię.pdf

nastrój.pdf

o mojej złości.pdf

serce pełne emocji.pdf

 

04-08. 05. 2020 r.

chwila refleksji.pdf

Drodzy Rodzice...Zagrożenia czyhające na dzieci w Internecie.pdf

emocje.pdf

jak wyznaczyć cel.pdf

karta pracy.pdf

pokoloruj emocje.pdf

Rozpoznawanie złości.pdf

zachowania.pdf

złość.pdf

 

 

11-15. 05. 2020 r.

emocje.pdf

emocje 1.pdf

emocje 2.pdf

emocje 3.pdf

memo- emocje.pdf

Nazwij emocje.pdf

Twoja twarz wyraża.pdf

 

18-22. 05. 2020 r.

Emocje dziecka.pdf

Emocje.pdf

Kiedy… Czuję… Potrzebuję….pdf

Mandale z jednej strony uspokajają i wyciszają.pdf

Mapa mojego serca.pdf

Memory.pdf

Oddychanie z gwiazdami.pdf

Poznaj mnie.pdf

 

25-29. 05. 2020 r.

emocje.pdf

emocje 1.pdf

emocje 2.pdf

karta pracy.pdf

karta pracy 1.pdf

karta pracy 2.pdf

mandale.pdf

uczucia.pdf

 

01-05. 06. 2020 r.

asertywność.pdf

karta pracy 1.pdf

karta pracy 2.pdf

karta pracy 3.pdf

karta pracy.pdf

komunikaty.pdf

mandale.pdf

złość.pdf

 

08-10. 06. 2020 r.

emocje 1.pdf

emocje.pdf

karta pracy.pdf

karta pracy 1.pdf

karta pracy 2.pdf

mandale.pdf

pozytywne myśli o sobie.pdf

teksty relaksacji.pdf

uczucia.pdf

 

15-19. 06. 2020 r.

duszki-kolorowanka.pdf

emocje.pdf

Moja radość.pdf

Moje sposoby na złość.pdf

Mój smutek.pdf

portret mojej złości.pdf

strach.pdf

złość w moim ciele.pdf

 

Materiały na kolejny tydzień 22-26.06.2020 r.

dobre strony złości.pdf

moja złość.pdf

portret mojego smutku.pdf

portret radości.pdf

Radość.pdf

smutek.pdf

      

Fotogaleria

Fotogaleria szkolna

Polecamy

Wiadomości z MEN
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.6 templates web hosting Valid XHTML and CSS.